Stomatologia

Jak zostać ortodontą?

Jak zostać ortodontą? Dbanie o własne zęby jeszcze do nie tak dawna większości ludziom kojarzyło się wyłącznie z chodzeniem do dentysty. Sytuacja zmieniła się ostatnimi czasy, kiedy ludzie zaczęli patrzeć na swoje uzębienie jako na coś, co zawsze można poprawić, przy czym ta poprawa wcale nie musi zakładać radzenia sobie z próchnicą. Tak właśnie na popularności zaczął zdobywać zawód ortodonty. Ale kim tak naprawdę jest ten specjalista i jak nim zostać? Czy jest jakaś droga prowadząca ku temu „na skróty”? Te kwestie będziemy się starali poruszyć w dzisiejszym wpisie.

Kim tak właściwie jest ortodonta?

Zanim tak właściwie zacznie się rozważać to, jak zostać ortodontą trzeba mieć pełną świadomość co do tego, jakim specjalistą on jest i czym tak właściwie się on zajmuje. Ortodonta jest specjalistą, który para się schorzeniami ściśle związanymi ze zgryzem. Tak właściwie zatem jego działania oddziałują również na walory stricte estetyczne, ale zawsze ściśle związane z zębami i ich zachowaniem względem siebie. Jednym z podstawowych narzędzi, jakimi dysponuje ortodonta jest aparat ortodontyczny. Jest on podstawą w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych właśnie ze zgryzem.

Ortodonta nie zajmuje się jednak wyłącznie wadami zgryzu. Z uwagi na ścieżkę, którą musi przejść by móc wykonywać swój zawód (więcej na jej temat powiemy nieco później), pozyskuje on możliwość bycia dentystą. Tak naprawdę zatem wcale nie musi on zajmować się wyłącznie przygotowywaniem planu leczenia dla osób chcących radzić sobie z wadami zgryzu oraz później go wdrażać. Jego praca może rozpocząć się już na etapie przygotowawczym, kiedy to zęby trzeba przygotować do noszenia aparatu, a więc całkowicie wyleczyć i wypielęgnować.

Działania ortodonty to nie tylko praktyka, ale i teoria. Jest on w stanie podpowiedzieć pacjentowi, które ze swoich nawyków powinien zmienić, a jakie działania wdrożyć w swoje życie, by móc cieszyć się lepszym zdrowiem własnej jamy ustnej. Duża część jego pracy to zatem profilaktyka, w czasie której nie tyle leczy co zapobiega powstawaniu wad zgryzu.

Jak dokładnie można nim zostać?

Jak zostać ortodontą? Wbrew pozorom, zawód ten jest niesamowicie wymagający pod względem konieczności kształcenia się. Proces jest czasochłonny, pracochłonny i wymaga bardzo szerokiej wiedzy. Choć da się go zamknąć w pojęciu „ukończenia odpowiednich studiów”, jest ona bardzo dużym uproszczeniem. Aby więc zostać ortodontą należy:

  1. Ukończyć pięć lat na studiach medycznych na kierunku „stomatologia”. Ukończenie ich musi zostać skwitowane przejściem przez Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy, na bazie którego zostanie ocenione to, czy ma się możliwości d wykonywania zawodu. W ten sposób pozyska się tytuł dentysty. Ortodonta może zatem praktykować leczenie zębów, a nie tylko wad zgryzu. Bardzo często obie te rzeczy są zresztą łączone. Dzięki temu wszystkiemu ortodonta jest w stanie oferować bardziej kompleksowe usługi swoim pacjentom. W czasie studiów konieczne jest przejście przez obowiązkowe praktyki.
  2. Udać się na studia podyplomowe o specjalizacji „ortodoncja”. Są one skierowane wyłącznie do lekarzy dentystów, którzy posiadają czynne prawo do wykonywania swojego zawodu.
  3. Uzyskać kwalifikację lekarza ortodonty poprzez zdanie egzaminów na wyżej wspomnianych studiach. W międzyczasie można oczywiście świadczyć swoje usługi, jeśli tylko czas pracy nie koliduje z czasem zajęć.

Bardzo wielu ortodontów tuż po ukończeniu wyżej przedstawionej ścieżki nauki decyduje się na założenie własnego gabinetu. Mimo bowiem, że wiąże się on z koniecznością wkładu pieniędzy, przynosi znacznie większe zyski i jest bardziej przyszłościowy. Nie bez powodu jednak lekarzy ortodontów można też spotkać również w profesjonalnych klinikach stomatologicznych. Podczas gdy specjalista ten jest rzadkością w gabinetach dentystycznych i standardowych klinikach, te prestiżowe, doświadczone i działające kompleksowo muszą zatrudniać przynajmniej jednego. Zwykle bowiem nie chcą zmuszać pacjenta do poszukiwania ekspertów w innych miejscach.

Oczywiście zostanie ortodontą nie musi być ostatnim krokiem na ich ścieżce kariery. Stale mogą się dokształcać – nie tylko w praktyce, ale i teorii. Szkoleń organizowanych w tej branży jest całe mnóstwo i tylko od ambicji konkretnego ortodonty zależy to, czy skorzysta z dawanych przez nie korzyści.

Podsumowanie

Współcześnie coraz więcej osób myśli o tym, jak zostać ortodontą. Nie ma się czemu dziwić – zawód ten nabrał ostatnimi czasy na popularności. Ludzie coraz bardziej świadomie podchodzą do spraw związanych ze zdrowiem swoim i własnej jamy ustnej. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to zawód bardzo przyszłościowy. Przyszłościowy, ale zarazem bardzo wymagający i co do tego powinno się mieć pełną świadomość.

Chcąc zostać dobrym ortodontą należy celować tak wysoko, jak tylko się da. Warto przy tym rozważać przyszłą pracę w profesjonalnej klinice stomatologicznej. To tego typu miejsca zrzeszają najlepszych specjalistów. Ambitnie byłoby planować pracę właśnie w ich obrębie.