Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – jak zacząć?

Medycyna estetyczna – jak zacząć? Nie ma konkretnie podanego wieku na to kiedy powinno się zacząć zabiegi medycyny estetycznej. Każda skóra jest inna, wymaga innej pielęgnacji i innego traktowania. Skóra zaczyna się starzeć w różnym wieku co dodatkowo na nią wpływa. Pierwsze zmarszczki i oznaki starzenia mogą pojawić się już w wieku 30 lat. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg warto skonsultować z lekarzem jakich efektów oczekujemy oraz jaki zabieg będzie dla nas najlepszy.

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką starzenia skóry oraz działań mających na celu poprawę jakości skóry. Medycyna estetyczna polega na nieinwazyjnych zabiegach, które poprawiają wygląd i samopoczucie pacjenta. Głównym celem tych zabiegów jest przede wszystkim poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta. Medycynę estetyczną możemy znajduje się pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej – zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej nie wymagają pobytu w szpitalu, rekonwalescencji, a przede wszystkim narkozy. Oprócz odmładzania skóry i zabiegów, które spowalniają proces starzenia się, medycyna estetyczna jest wykorzystywana w celu usuwania blizn, znamion, przebarwień czy pozbycia się defektów.

Zabiegi medycyny estetycznej w młodym wieku

zabiegi medycyn estetycznejW młodym wieku możemy zdecydować się na zabiegi, które zapewnią utrzymanie młodej skóry przez jak najdłuższy czas oraz pozwolą na usunięcie niedoskonałości takich jak trądzik czy przebarwienia. Korzystając z zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego możemy pozbyć się blizn po trądziku. Są dostępne także zabiegi typu anti – aging, które mają na celu profilaktyczne działania opóźniające procesy starzenia się skóry. Zapewniają one odpowiednie nawilżenie, odżywienie skóry, stabilizują tkanki i działają ochronnie. Mogą również wspomóc naturalne procesy regeneracji i odnowy skóry. Wszystkie takie zabiegi należy dopasować do rodzaju i potrzeb skóry. Żeby zapobiec zmarszczkom mimicznym stosuje się toksynę botulinową, czyli botoks. Hamuje ona pracę mięśni i zapobiega częstemu zginaniu skóry.

Z wiekiem rodzaj zabiegów się zmienia. Najczęściej po ciąży, kobiety chcą odzyskać dawną sylwetkę i poprzedni wygląd skóry. Jest wiele dostępnych zabiegów, które pomogą z tymi mankamentami. Są zabiegi, dzięki którym pozbędziemy się rozstępów, nadmiaru skóry czy cellulitu. Mogą być one bardziej lub mniej inwazyjne w zależności od tego jakiego oczekujemy rezultatu i wkładu własnej pracy.

Kobiety w średnim wieku powinny skupić się terapii, która intensywnie odmłodzi skórę. W tym wypadku również przyda się konsultacja lekarska w celu omówienia zabiegów, które będą miały najlepszy wpływ na skórę. Z wiekiem naturalne procesy regeneracyjne ulegają pogorszeniu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie zabiegów regenerujących z kamuflującymi.

Niezależnie od zabiegów jakie chcemy przeprowadzić, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji naszej cery. Obowiązkowo – codzienne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przez cały dzień na naszej twarzy kumulują się zanieczyszczenia, które wpływają na powstawanie zaskórników, większą produkcję sebum czy powodują zmęczony wygląd skóry. Dodatkowo promienie UV mają duży wpływ na kondycję skóry. Ochrona przed promieniami słonecznymi oraz stosowanie odpowiednich produktów bogatych w antyoksydanty pozwala na zdrowszy wygląd skóry.

Wskazania i przeciwwskazania do korzystania z zabiegów medycyny estetycznej

Starzenie się skóry zaczyna się już w wieku 25 lat. Nie zawsze te zmiany od razu są widoczne. Często zdarza się, że pojawiają się one z opóźnieniem i dopiero wtedy decydujemy się na zabieg. Warto jednak zacząć myśleć o tym znacznie prędzej. Wiotka i sucha skóra, wypadanie włosów, zmarszczki, nadmierne owłosienie, nieregularny owal twarzy, cellulit, przebarwienia, blizny, nadmierna tkanka tłuszczowa, rozstępy, rumień i trądzik, rozszerzone naczynka czy nadpotliwość. Wszystkie te dolegliwości są wskazaniami do wykonania zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej.
Oczywiście jest także wiele przeciwwskazań, które mogą pokrzyżować nam plany i nie pozwolić na skorzystanie z niektórych zabiegów. Najczęstszymi przeciwwskazaniami medycznymi do wykonywania zabiegów są ciąża, okres karmienia, stany ropne, choroby immunologiczne, choroby narządów wewnętrznych, nowotwory i choroby przewlekłe.

Nie można dokładnie powiedzieć kiedy następuje najlepszy czas na wykonanie pierwszego zabiegu medycyny estetycznej. Wszystko zależy od własnego rozsądku i doboru odpowiedniego lekarza. W młodym wieku często pojawia się trądzik. Może to stwarzać dyskomfort i złe samopoczucie. Usuwanie blizn i niedoskonałości w postaci trądziku to najczęstsze zabiegi wykonywane właśnie w młodym wieku. W takim wypadku dobrym wyjściem będą różnego rodzaju zabiegi laserowe. Laser frakcyjny odparowuje tkankę, uruchamia procesy regeneracyjne i prawidłowej odbudowy skóry. Dobrze leczy blizny po trądziku. Jeżeli decydujemy się jednak na zabieg w starszym wieku, najlepiej postawić na anti – aging. Ma on na celu opóźnienie procesów starzenia i utrzymuje skórę w zdrowej, pięknej kondycji przez dłuższy czas.