Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?
Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień? Jedną z najważniejszych decyzji osoby uzależnionej jest terapia. Przede wszystkim musi zdać sobie sprawę ze swojego problemu i mieć chęć podjęcia leczenia. Kolejnym krokiem jest wybór ośrodka leczenia uzależnień, w którym będzie przebywać. Co jest ważne dla osób uzależnionych, żeby czas spędzony na terapii był wykorzystany jak najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka?
Ośrodek prywatny czy leczenie refundowane?
Bardzo istotną kwestią jest to na jaki ośrodek chcemy się zdecydować. W Polsce mamy wiele różnego rodzaju ośrodków prywatnych oraz publicznych, które oferują wszelakie terapie. Pierwsze pytanie brzmi czy stać nas na leczenie w prywatnym ośrodku. Wydaje się to lepszą opcją ze względu na to, że do szpitali i poradni publicznych są duże kolejki i niekiedy trzeba czekać bardzo długo. Wiele osób właśnie z tego powodu decyduje się na prywatną placówkę. Jednak należy pamiętać, że turnus w takim ośrodku nie jest tani. Ceny takiego leczenia są bardzo zróżnicowane. Zależne są przede wszystkim od tego czy odbywa się ono w formie turnusu, ile czasu trwania pobytu, gdzie się znajduje. Cena terapii jest ważna, ale trzeba pamiętać, że nie powinna odgrywać priorytetowej roli w wyborze ośrodka, najważniejsza powinna być oferta i poziom gwarantowanej opieki. Prywatny ośrodek dodatkowo zapewnia dyskrecję, która dla niektórych jest bardzo ważna w tak delikatnej sprawie jak leczenie uzależnienia.
Ponadto niektóre placówki są wyspecjalizowane, czyli kierowane na konkretne grupy osób. Leczenie w takim ośrodku zwiększa skuteczność terapii grupowej, ponieważ umożliwia spotkanie się osób z bardzo podobnymi problemami i doświadczeniami, którymi mogą się podzielić.
Metody leczenia uzależnień
W Polsce leczenie uzależnienia jest dobrowolne, a ich proces może przebiegać w różnych trybach. U osób z zaawansowanym uzależnieniem najczęściej stosuje się terapię ambulatoryjną. Jest to terapia najbardziej intensywna i przebiega według ścisłych zasad. Leczenie może przebiegać również w trybie dziennym, zajęcia odbywają się przez kilka godzin, zazwyczaj od poniedziałku do piątku. Często wybierana jest psychoterapia, która polega na spotkaniach grupowych lub indywidualnych, często połączona jest z farmakoterapią. Najpopularniejszym sposobem na wyjście z uzależnienia okazuje się pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.
Na co zwrócić uwagę wybierając ośrodek leczenia uzależnień?
Niezależnie od tego czy będzie to ośrodek prywatny czy w ramach funduszu NFZ, najważniejsze jest to, żeby spełniał podstawowe zasady i oczekiwania pacjenta. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, żeby w ośrodku panowała pozytywna atmosfera i zrozumienie. Dzięki temu pacjent będzie czuł się znacznie lepiej podczas całego procesu leczenia. Ważne aby pacjenci, czuli się swobodnie i bezpiecznie w ośrodku, ułatwia to otwieranie się przed innymi podczas zajęć terapeutycznych.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest współpraca wielu terapeutów, ich częsty kontakt, wymiana punktów widzenia. Jeżeli w ośrodku pracują osoby, które kiedyś same zmagały się z uzależnieniem to jeszcze bardziej będą w stanie zrozumieć swoich pacjentów. Jednak trzeba brać pod uwagę to, czy kadra specjalistów ma odpowiednie kwalifikacje. Osoby profesjonalnie zajmujące się leczeniem uzależnień są certyfikowanymi specjalistami i instruktorami terapii. Cały zespół w placówce jest najważniejszym elementem, ponieważ bez odpowiedniego przewodnika ciężko o dobry kierunek zdrowienia.
Czas terapii także jest istotną kwestią. Nie warto szukać najkrótszego okresu leczenia, ponieważ taka terapia może nie przynieść żadnych zmian. Aby leczenie było skuteczne musi trwać określoną ilość czasu. W niektórych przypadkach może ono trwać nawet rok. Te krótsze turnusy – dwutygodniowe – przygotowują osobę uzależnioną do dalszego leczenia i pomagają jej zrozumieć podłoże swojego nałogu. Zbyt krótka terapia niestety niewiele zdziała. Czas trwania powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Zazwyczaj dłuższy okres uzależnienia to również dłuższy czas leczenia.
Ważne jest to, żeby sprawdzić jakie rodzaje uzależnień leczy dana placówka. Należy przeanalizować sposób leczenia, czyli to jak krok po kroku wygląda proces terapii uzależnień w ośrodku, który bierzemy pod uwagę. Powinien on zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo i indywidualne podejście. Żeby terapia działała w odpowiedni sposób warto sprawdzić czy działa ona na wielu płaszczyznach. Połączenie spotkań w grupach, sesji indywidualnych oraz aktywności poza zajęciami to najbardziej słuszny program terapii. Podczas pobytu w ośrodku powinny być możliwe spotkania ze specjalistami oraz zajęcia dodatkowe. Czas powinien być wypełniony różnymi aktywnościami. Wspólne formy spędzania czasu są znaczące w drodze do wyzdrowienia.
Sam wyjazd do ośrodka jest dopiero początkiem długiej drogi w walce z uzależnieniem. Natomiast podjęcie się leczenia jest ogromnym krokiem, który daje możliwość i szansę na szczęśliwe życie bez nałogu. Trzeba pamiętać, że im szybciej zacznie się leczenie tym sprawniej będzie przebiegał proces zdrowienia. Co więcej, nie ma czegoś takiego jak stopień uzależnienia, który mógłby kwalifikować do podjęcia leczenia w ośrodku, jeśli czujesz, że jest to moment i jesteś gotowy na ten odważny krok to zacznij działać.