Witaminy

Witamina A – jak suplementować?

Witamina A –  jak suplementować?Jesienią i zimą bardzo chętnie sięgamy po różnego rodzaju witaminowe suplementy diety. Choć interesuje nas głównie witamina C lub D, to coraz częściej jesteśmy też skłonni dodatkowo brać witaminę A. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, a w szczególności na zdolność widzenia. Niemniej jednak w nadmiarze może poważnie zaszkodzić. Jak suplementować witaminę A, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo?

Rola witaminy A w organizmie człowieka

Witaminie A lekarze nie poświęcają tyle uwagi, co witaminie C lub D. Zainteresowani są nią jednak okuliści, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób wpływa ona na zdolność widzenia. Niedobory witaminy A mogą powodować tak zwaną ślepotę kurzą lub zmierzchową. W dłuższej perspektywie czasowej przyczyniają się również do pogorszenia jakości widzenia w dzień, a nawet pogłębiania wady wzroku. Niemniej jednak witamina A pełni też inne funkcje w naszym organizmie. Przede wszystkim działa antyoksydacyjnie, zapobiegając starzeniu się komórek. Wpływa na zdrowy i młody wygląd naszej skóry, dodając jej nie tylko blasku, ale i pięknego koloru. Co ciekawe, witamina A wspiera również odporność organizmu, działając przeciwbakteryjnie i skutecznie walcząc z wirusami. Z drugiej strony, wpływa też na płodność człowieka.

Jakie są objawy niedoboru witaminy A w organizmie?

Jeśli brakuje nam witaminy A, to z pewnością zauważymy pogorszenie jakości widzenia. Jednym z podstawowych objawów jest też przesuszenie naskórka i jego skłonność do pękania. Witamina A wpływa na wygląd naszych włosów i paznokci, które w przypadku niedoborów stają się kruche, łamliwe, a w kontekście włosów – szybciej wypadają. Zwiększona podatność na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów także może być jednym z objawów niedoboru witaminy A. Pozostaje pytanie, czy można dostarczyć prawidłowe jej ilości wraz z pożywieniem? Jeśli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Witaminę A znajdziemy przede wszystkim w pomarańczowych warzywach oraz owocach, w szczególności w marchewce czy w pomarańczach. Jej dobrymi źródłami są też masło, mleko, jajka czy ryby morskie. Okazuje się więc, że wcale nie tak trudno uzupełnić zapotrzebowanie na witaminę A. 

Kiedy należy suplementować witaminę A?

Witamina A nie należy do składników, po które możemy sięgać profilaktycznie. Powodem jest fakt, iż skutki jej nadmiaru mogą być poważnie odczuwane przez nasz organizm. Witamina A, w przeciwieństwie na przykład do witaminy C, nie jest wydalana wraz z moczem. Dlatego też, zanim zaczniemy przyjmować jakikolwiek suplement, powinniśmy oznaczyć jej poziom we krwi. Wystarczy wykonać proste badanie, aby przekonać się, czy rzeczywiście potrzebujemy dodatkowej suplementacji. W większości przypadków okazuje się bowiem, że wcale nie są potrzebne jej dodatkowe dawki. Co ważne, suplementację witaminą A warto omówić z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza osób chorujących przewlekle. Medycy są zdania, że suplement z witaminą A należy przyjmować wyłącznie ze względów medycznych, na zalecenie. Producenci preparatów aptecznych proponują nam jednak cały szereg produktów z witaminą A włącznie. Pamiętajmy, że część z nich to tak zwane multiwitaminy. Jeśli zawierają one witaminę A, to nie sięgajmy już po kolejny suplement, za pomocą którego dostarczymy ją dodatkowo. 

W jaki sposób suplementować witaminę A?

Witaminę A suplementujemy tylko do momentu uzupełnienia jej niedoborów. Jak wskazano, możemy ją dostarczyć wraz z posiłkami, dlatego jednocześnie warto przyjrzeć się swojej codziennej diecie i ocenić, czy zawiera ona prawidłowe ilości witaminy A. Zalecane dzienne spożycie witaminy A uzależnione jest od płci: dla kobiet wynosi 700 µg, natomiast dla mężczyzn 900  µg równoważnika retinolu. Wiele zależy jednak od konkretnego organizmu – może się okazać, że w naszym przypadku wystarczające będą nieco mniejsze dawki suplementu. Dobierając odpowiedni preparat, nie pozostaje nic innego, jak skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania witaminy A?

Witaminę A można przedawkować i to niestety w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że w danym okresie przyjmujemy zbyt duże jej dawki, a nasz organizm zacznie ją kumulować, czego skutki będziemy boleśnie odczuwać. Podstawowe objawy przedawkowania witaminy A to: nadpobudliwość oraz drażliwość, zaburzenia czynności wątroby, żółte zmiany występujące na skórze, nudności, wymioty, w przypadku kobiet – zaburzenia miesiączkowania. Jeśli zauważymy u siebie któryś z tych objawów, należy odstawić suplement diety z witaminą A (tak, aby nasz organizm nie przyswajał dużych jej ilości). Następnie możemy udać się na badania laboratoryjne, aby oznaczyć ilość witaminy A we krwi. Wyniki powinniśmy skonsultować z lekarzem, który w przypadku przedawkowania pokieruje dalszym leczeniem. Pamiętajmy, że nadmiar witaminy A jest równie niebezpieczny, jak jej niedobór. Dlatego też nie powinniśmy przyjmować suplementów w dłuższym okresie, chyba że na wyraźne zalecenie lekarza prowadzącego.